ابزار رایگان وبلاگ

سکانس های ویژه ی خنده بازار (مولتی ویتامین مخصوص روزه داران-جزء 30) :: .:وبلاگ قرآنی بیّنات:.

.:وبلاگ قرآنی بیّنات:.

تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی وبلاگ قرآنی بینات ایجاد سایت
نوین پیام
  • ۰
  • ۰

از فوائد خنده هر چه بیان شود کم است، اما همین بس که در مورد خندیدن بدانیم که این مسئله یکی از نعمت های خداوند به انسان است: (وَ أَنَّهُ هُوَ أَضْحَکَ وَ أَبْکى‏: و هم اوست که مى‏خنداند و مى‏گریاند.) (النجم : 43) این آیه شریفه بیانگر این مسئله است که یک فرد با ایمان باید به هر دو موضوع خنده و گریه اهمیت دهد و در جای خود به هر دو بپردازد .

تمسخر

کافی است سری به موتورهای جستجو بزنید تا به راحتی از فوائد و آثار خنده در زندگی فردی و اجتماعی خود آگاه شوید فوائدی که آن قدر زیاد است که فکر نمی کنم کسی بتواند به راحتی از کنار آنها عبور کند و آنها را نادیده بگیرد .

از خندیدن به دویدن بدون حرکت تعبیر می کنند که می تواند کمک شایانی در داشتن جسمی سالم به ما بکند. اگر می خواهید به آرامش دست پیدا کنید یکی از بهترین نسخه هایی که پزشکان تجویز می کنند خندیدن است، چرا که خنده سبب تولید و افزایش اندرفین مغز می‌شود که نوعی مورفین طبیعی برای بدن محسوب می شود و در نتیجه باعث احساس سرخوشی و شادی شما می‌شود.

از فوائد خنده هر چه بیان شود کم است، اما همین بس که در مورد خندیدن بدانیم که این مسئله یکی از نعمت های خداوند به انسان است:(وَ أَنَّهُ هُوَ أَضْحَکَ وَ أَبْکى‏: و هم اوست که مى‏خنداند و مى‏گریاند.)(النجم: 43)

این آیه شریفه بیانگر این مسئله است که یک فرد با ایمان باید به هر دو موضوع خنده و گریه اهمیت دهد و در جای خود به هر دو بپردازد .

اما خنده با تمام فوائدی که به برخی از آنها اشاره شده اگر درست استفاده نشود می تواند آسیب های جدی در پی داشته باشد و برای به تصویر کشیدن این آسیب ها و خطرات آیات الهی در جزء سی ام از قرآن مجید دو سکانس ویژه از برنامه خنده بازار را ترسیم می کنند که اولین سکانس آن در دنیا و سکانس دیگر در روز رستاخیز فیلم برداری می شود:

سکانس اول :

اولین سکانس از این برنامه مربوط به کسانی می شود که از خنده در جهت درست آن استفاده نمی کنند و در عوض آن را در جهت تمسخر و استهزاء دیگران به کار می گیرند و چنانچه پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمودند دلهای این افراد بر اثر خنده زیاد مرده است: (اِیّاک وَ  کَثْرَةَ الضّحکِ فانّه یُمیتُ القلب: از خنده زیادى بپرهیزید که قلب را مى میراند.)(بحارالانوار، ج 76، ص 59)

این گروه که در سوره مطففین به معرفی آنها پرداخته شده است گروهی هستند که خداوند متعال در مورد آنها این چنین می فرماید:

(إِنَّ الَّذینَ أَجْرَمُوا کانُوا مِنَ الَّذینَ آمَنُوا یَضْحَکُونَ: [آرى، در دنیا] کسانى که گناه مى‏کردند، آنان را که ایمان آورده بودند به ریشخند مى‏گرفتند.)(المطففین: 29)

اما مسئله به همین جا ختم نمی شود و علاوه بر خنده های مملو از غرور و تکبر با اشاره دست و چشم نیز به مسخره افراد با ایمان می پردازند .

این افراد گناهکار در جلسات و محافل خصوصی خود نیز به این کار ادامه می دهند و  در آخر اینکه گناهکاران، مومنین را انسان های گمراهی می دانند که از مسیر حق و حقیقت خارج شده اند .

بزرگترین انسان ها و نام آوران عرصه موفقیت نیز از این قانون مستثنی نبوده اند و با اولین گام های خود برای تبلیغ مسیر اصلی موفقیت و خوشبختی مورد تمسخر و استهزاء قرار می گرفتند :

(یا حَسْرَةً عَلَى الْعِبادِ ما یَأْتیهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ کانُوا بِهِ یَسْتَهْزِۆُنَ : دریغا بر این بندگان! هیچ فرستاده‏اى بر آنان نیامد مگر آنکه او را ریشخند مى‏کردند.(یس: 30)

فیلم برداری این سکانس سال های سال است که شروع شده است اما به علت حجم بالای کار و کسانی که به این اعمال زشت می پردازند همچنان ادامه دارد و زمان دقیقی نمی توان برای پایان آن در نظر گرفت .

سکانس دوم:
در شب زلزله ، خنده بازار می بینیم

شاید بتوان گفت یکی از زیباترین قسمت های برنامه خنده بازار این سکانس می باشد سکانسی که این بار در قیامت و روز رستاخیز آن را مشاهده می کنید :

هنگامی که گناهکاران و مجرمان که در سکانس اول این برنامه کاری به غیر از خندیدن و مسخره کردن مومنین نداشتند در دوزخ گرد هم جمع می شوند و خود را گرفتار عذاب و مصیبت می بینند گویا انتظار دارند که مومنین را نیز در جهنم مشاهده کنند و شاید دوباره به کار خود ادامه بدهند و به همین جهت از یکدیگر سوال می کنند :

(وَ قالُوا ما لَنا لا نَرى‏ رِجالاً کُنَّا نَعُدُّهُمْ مِنَ الْأَشْرارِ * َاتَّخَذْناهُمْ سِخْرِیًّا أَمْ زاغَتْ عَنْهُمُ الْأَبْصارُ: و مى‏گویند: «ما را چه شده است که مردانى را که ما آنان را از [زمره‏] اشرار مى‏شمردیم نمى‏بینیم؟ : آیا آنان را [در دنیا] به ریشخند مى‏گرفتیم یا چشمها[ى ما] بر آنها نمى‏افتد؟)(ص: 63-64)

با خود می گویند ما این افراد را آن قدر مسخره می کردیم و آنها را افراد پستی محسوب می کردیم که گویا اصلاً به چشم نمی آمدند اما در این سرا انگار همه چیز عوض شده است و ما افراد گمراهی هستیم .

امام صادق علیه السلام در مورد این آیه به یکى از یارانش ‍ فرمود:

(خداوند از شما پیروان مکتب اهلبیت در قرآن یاد کرده آنجا که دشمنان شما در آتش دوزخ مى گویند ((چرا ما در اینجا مردانى را که از اشرار مى شمردیم نمى بینیم ؟ آیا آنها را به باد مسخره گرفتیم ، یا از شدت حقارت به چشم ما نیامدند؟ به خدا سوگند مقصود شما از این مردان کسانی هستند که گروهى شما را از اشرار مى پندارند، ولى به خدا سوگند در بهشت شادمان و مسرورید، در حالى که دوزخیان در جهنم دنبال شما مى گردند.)( تفسیر نور الثقلین، ج 4، ص 467)

در قسمتی دیگر از این سکانس دیدنی، وقتی این افراد از خداوند متعال درخواست می کنند که به ما مهلتی بده تا بتوانیم کارهای اشتباه خود را جبران کنیم و با خطاب (گم شوید ) مواجه می شوند، خداوند متعال علت اصلی گرفتاری آنها در دوزخ را این طور بیان می کند:

(إِنَّهُ کانَ فَریقٌ مِنْ عِبادی یَقُولُونَ رَبَّنا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنا وَ ارْحَمْنا وَ أَنْتَ خَیْرُ الرَّاحِمینَ: در حقیقت، دسته‏اى از بندگان من بودند که مى‏گفتند: «پروردگارا، ایمان آوردیم. بر ما ببخشاى و به ما رحم کن [که‏] تو بهترین مهربانانى.)(المۆمنون: 109)

اما شما در برابر ایمان پاک و خالصانه این افراد  آنها را به باد مسخره و استهزاء گرفتید :

(فَاتَّخَذْتُمُوهُمْ سِخْرِیًّا حَتَّى أَنْسَوْکُمْ ذِکْری وَ کُنْتُمْ مِنْهُمْ تَضْحَکُونَ : و شما آنان [=مۆمنان‏] را به ریشخند گرفتید، تا [با این کار] یاد مرا از خاطرتان بردند و شما بر آنان مى‏خندیدید.)(المۆمنون:110)

اما در دقیقه های پایانی این سکانس شاهد قسمتی دیدنی هستیم، آنجا که آیات الهی این گونه این صحنه را به تصویر می کشند:

(فَالْیَوْمَ الَّذینَ آمَنُوا مِنَ الْکُفَّارِ یَضْحَکُونَ : و[لى‏] امروز، مۆمنانند که بر کافران خنده مى‏زنند.)(المطففین: 34)

و از آنجا که قیامت بازتابی از اعمال انسان در دنیا است، افراد گناهکار باید به سزای اعمال زشت خود برسند و این بار مومنان و بهشتیان به حال دوزخیان می خندند .

در اینجا روایت بسیار جالبی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) پیرامون این آیه شریفه نقل شده است که می توان گفت زیباترین و جالب ترین و آخرین قسمت سریال خنده بازار است که با تمام شدن این قسمت، این سریال نیز به کار خود خاتمه می دهد:

(در آن روز درى از بهشت به روى کفار گشوده مى شود، و آنها به گمان اینکه فرمان آزادى از دوزخ و ورود در بهشت داده شده است به سوى آن حرکت مى کنند، هنگامى که به آن رسیدند ناگهان در بسته مى شود، و این کار چند بار تکرار مى شود و مۆمنان که از بهشت نظاره گر آنانند مى خندند.)(درّ المنثور، ج 6، ص 328)

منبع:تبیان

محمد محمودی

سکانس

خنده بازار

نظرات (۱)

سلام
فراز ماه مرداد درج شد
پاسخ:
سلام

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی