ابزار رایگان وبلاگ

زنان جنگ جو و زنان ننگ جو (مولتی ویتامین مخصوص روزه داران-جزء 28) :: .:وبلاگ قرآنی بیّنات:.

.:وبلاگ قرآنی بیّنات:.

تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی وبلاگ قرآنی بینات ایجاد سایت
نوین پیام
  • ۱
  • ۰

توصیه های قرآن مجید و روایات اسلامی در نظر دارند تا زنان جامعه اسلامی تبدیل به عفیف ترین و با وقار ترین و با ارزش ترین زنان روی زمین باشند، زنانی که قدر و منزلت خود در جامعه را به خوبی بفهمند و با ذلت و خواری و نگاه ابزاری و تجاری به آنها مبارزه کنند .

زن

هنوز بعد از سال ها بیانات رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمه الله علیه فراموش نشده است که در جمع بانوان در شهر مقدس قم چگونه از حقوق زنان مسلمان دفاع کردند و پرده از جنایت های ستمکاران تاریخ برداشتند، وقتی که در دوازدهم بهمن ماه 1358 در جمع بانوان این گونه فرمودند:

(زن ها را در این دوره هاى اخیر منحط کردند. از خیانت هاى بزرگى که به ملت مـا شـد ایـن بـود کـه نـیـروى انـسـانى ما را از دست گرفتند.... ، بـانـوان مـا را مـلعـبـه کـردنـد، بـانـوان مـا را مثل عروسک ها کردند.

بانوان ما جنگجو بودند، اینها خواستند ننگجو باشند و خدا نخواست. ایـنـهـا اهـانـت بـه مـقـام زن کـردنـد، ایـنـهـا مـى خـواسـتـنـد زن را مـثـل شـى ء، مـثـل یـک چـیـز، مـثـل یـک مـتـاع بـه ایـن دسـت و آن دسـت بـگذرانند. اسلام زن را مثل مرد در همه شئون ، همانطورى که مرد در همه شئون دخالت دارد، زن هـم دخـالت دارد، همانطورى که مرد باید از فساد اجتناب کند، زن هم باید از فساد اجتناب کند. زن ها نباید ملعبه دست جوان هاى هرزه بشوند، زن ها نباید مقام خودشان را منحط کنند و خـداى نـاخـواسـتـه بـزک کرده بیرون بیایند و در انظار مردم فاسد قرار بگیرند. زن ها بـایـد انـسان باشند، زن ها باید تقوا داشته باشند، زن ها مقام کرامت دارند، زن ها اختیار دارنـد.)

و در حقیقت امام راحل با این سخنرانی به ارزش والای زن در جامعه اسلامی اشاره کردند، ارزشی که مستکبران و ظالمان در طول تاریخ در صدد گرفتن آن از زنان بوده اند و برای رسیدن به این هدف، به زنان مانند یک کالای تجاری نگاه کرده و آنان را خرید و فروش می کنند .  

اما با نزول قرآن مجید و با تأکید آیات متعدد از این نسخه الهی نقش زنان در جامعه ارتقاء پیدا کرد و توانستند به جایگاه اصلی خود در جامعه دست پیدا کنند .

اهمیت قرآن مجید به زنان را می توان به خوبی از تعابیر زیبای آیات الهی در حق آنان فهمید، به نحوی که در آیات متعددی، دستور به رفتاری شایسته با زنان  داده شده است:

(وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى‏ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فیهِ خَیْراً کَثیراً: و با آنها به شایستگى رفتار کنید؛ و اگر از آنان خوشتان نیامد، پس چه بسا چیزى را خوش نمى‏دارید و خدا در آن مصلحت فراوان قرار مى‏دهد.)(النساء: 19)

رهبر کبیر انقلاب در ادامه سخنرانی خود به این حقیقت اشاره کردند که (بانوان ما جنگجو بودند، اینها خواستند ننگجو باشند و خدا نخواست) و با این کلام خود زنان یک جامعه را به دو گروه تقسیم کردند، زنانی که جنگجو هستند و زنانی که ننگجو می باشند .

امام با مطرح کردن این دو گروه از زنان در واقع به آیاتی از جزء بیست و هشتم قرآن مجید اشاره کردند که امروز آن آیات را محور بحث قرار داده تا با دو گروه از زنان بیشتر آشنا شویم .

خداوند متعال در جزء بیست و هشتم قرآن مجید ابتدا به زنان ننگجو اشاره می کند، زنانی که با وجود اینکه در خاندان رسالت زندگی می کردند، اما راه ننگ و ذلت را در پیش گرفتند و با این انتخاب به الگویی برای همه کافران تبدیل شدند:

(ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ کَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ کانَتا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَیْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ یُغْنِیا عَنْهُما مِنَ اللَّهِ شَیْئاً وَ قیلَ ادْخُلاَ النَّارَ مَعَ الدَّاخِلینَ : خدا براى کسانى که کفر ورزیده‏اند، آن نوح و آن لوط را مَثَل آورده [که‏] هر دو در نکاح دو بنده از بندگان شایسته ما بودند و به آنها خیانت کردند، و کارى از دست [شوهران‏] آنها در برابر خدا ساخته نبود، و گفته شد: «با داخل شوندگان داخل آتش شوید.)(التحریم: 10)
شیطان پرستی

هر چند که طبق روایات اسلامی زنان حضرت نوح و حضرت لوط خیانتی به معنای انحراف جنسی مرتکب نشدند و خیانت آنها از قبیل مخالفت با آرمان های این دو پیامبر الهی بود،(بحار ،ج11،ص307) اما برخی از زنان با تن سپردن به ذلت و با طعمه قرار دادن خود برای مردان هوسران، در حقیقت ننگ و خواری را بر پیشانی خود ثبت می کنند و ارزش خود را تماماً در جلب توجه مردان و ابزاری برای لذت طلبی آنان قرار می دهند که این گروه همان زنانی هستند که امام راحل از آنها به زنان ننگجو یاد می کند .

زنان ننگجو تا جایی پیش رفته اند که طبق روایات اسلامی تبدیل به سلاحی برای شیطان شده اند، سلاحی خطرناک که می تواند در بیشتر مواقع مرگبار باشد، چنانچه امیر مؤمنان علی علیه السلام پیرامون این گروه از زنان می فرماید:

(الفتن ثلاث: حب النساء و هو سیف الشیطان، و شرب الخمر و هو فخ الشیطان، و حب الدینار و الدرهم و هو سم الشیطان: فریب و دام گمراهى سه چیز است : مهر زنان نامحرم ، و آن شمشیر و سلاح شیطان است و شراب خوارى ، که آن تله و دام شیطان است و پول دوستى که آن زهر شیطان است.)(خصال، ج 1، ص 71)

اما گروه دومی از زنان که امام راحل در سخنرانی خود به آنها اشاره کردند، زنانی بودند که امام از آنها به زنان جنگجو تعبیر می کند، زنانی که در راستای حفظ حریم و شخصیت خود و همچنین حفظ آرمان و اعتقاد خود تا آخرین لحظه زندگی مبارزه کردند، که مصداق بارز این زنان وجود مبارک حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها است که تا آخرین لحظات شهادت برای دفاع از ولایت و آرمان های اسلامی  مبارزه کرد .

قرآن کریم یکی دیگر از نمونه های زنان جنگجو را حضرت آسیه سلام الله علیها معرفی می کند، بانویی که در زیر شکنجه های طاقت فرسای طاغوت زمان ،دست از آرمان و عقیده خود بر نداشت و مرگ با عزت را بر زندگی همراه با ذلت ترجیح داد، آنجا که این گونه با خدای خود مناجات می کرد:

(وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی‏ عِنْدَکَ بَیْتاً فِی الْجَنَّةِ وَ نَجِّنی‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ: و براى کسانى که ایمان آورده‏اند، خدا همسر فرعون را مَثَل آورده، آنگاه که گفت: «پروردگارا، پیش خود در بهشت خانه‏اى برایم بساز، و مرا از فرعون و کردارش نجات ده، و مرا از دست مردم ستمگر بِرَهان.)( التحریم :  11)

در روایات اسلامی برای این گروه از بانوان ویژگی های متعددی بیان شده است که از جمله آنها این است که زنان جنگجو ، زنانی هستند که برای دست یابی به سه خصلت غرور و ترس و بخل مبارزه می کنند ،چنانچه امیر مؤمنان در توضیح این صفات می فرمایند:

(... فإذا کانت المرأة مزهوة لم تمکن من نفسها. و إذا کانت بخیلة حفظت مالها و مال بعلها. و إذا کانت جبانة فرقت من کل شئ یعرض لها؛... زیرا هرگاه زن خودبزرگ بین باشد، به بیگانگان و نامحرمان اجازه دست درازی به حریم خود را نمی دهد . هر گاه (نسبت به مال خودش و مال شوهر که در اختیار اوست) بخیل باشد، آن را حفظ می کند . بی جا خرج نمی کند. هر گاه ترسو باشد(از بی آبرویی و از تجاوز بیگانه به حریم خود بترسد) از هر چه حرمت او را تهدید نماید، فرار می کند.)(نهج البلاغه، حکمت 234)

خلاصه کلام اینکه توصیه های قرآن مجید و روایات اسلامی در نظر دارند تا زنان جامعه اسلامی تبدیل به عفیف ترین و با وقار ترین و با ارزش ترین زنان روی زمین باشند، زنانی که قدر و منزلت خود در جامعه را به خوبی بفهمند و با ذلت و خواری و نگاه ابزاری و تجاری به آنها مبارزه کنند .

منبع:تبیان

نظرات (۱)

۰۴ مرداد ۹۳ ، ۱۹:۲۹ ابوالحسن جعفری
سلام با موضوعی از کودکان غزه ... همراهیم . لطفا تشریف بیاورید و بگویید چه جمله های در ذهنتونه این جنایت ها برای چیست ؟  حرف دلتون رو به بچه های معصوم غزه بزنید .
 یا علی .
پاسخ:
سلام

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی